Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

Sarah Brightman - Hymn

Sarah Brightman - Hymn

آلبوم "Hymn" سارا برایتمن یک بازگشت باشکوه است, یک همکاری بی نظیر از برایتمن و "Frank Peterson" (فرانک پترسن اکثرا با گروه موسیقی انیگما میشناسن) که تا قبل از این آلبوم نیز همیشه باعث خلق شاهکارهای در موسیقی کلاسیک و اجراهای سوپرانو بی نظیر از برایتمن بوده است. مراحل ضبط و پیش تولید آلبوم Hymn از سال 2016 آغاز و در 2018 به پایان رسید, و در 9 نوامبر 2018 پخش جهانی شد.

این آلبوم شامل 13 تراک است, که ضبط موسیقی آن در Abbey Road Studios لندن و ضبط ووکال و مسترینگ نهایی آن در استودیو The Village در لس آنجلس انجام شده است. در مورد کیفیت اجرای برایتمن, موسیقی و شعر, میشه گفت از بهترین آلبوم های برایتمن و هم سطح با آلبوم حرم است. با سرکار خانوم پهلانم که صحبت می کردم با من هم عقیده بودن که آلبوم Hymn از لحاظ اجرا و موسیقی یک شاهکار بحساب میاد. اما آیا آلبوم جدید سارا برایتمن در ضبط و مسترینگ نهایی برای های فای خانگی هم موفق بوده است!

من نسخه ی قانونی FLAC این کار خریدم, دقت کنید که هر نسخه ی FLAC اصل و از استودیو خارج نشده است, بسیاری از نسخه های FLAC از روی سی دی کانورت شده اند, و هیچ شاخصی در صدا ندارند و صرفاً یک فایل صوتی حجیم شده از یک سمپل ریت 44 کیلوهرتزی هستند!

من فکر می کنم بزرگترین خیانت به ضبط این کار شخص فرانک پترسن انجام داده که اجرای نهایی ووکا و مسترینگ این کار برده در استودیوی شخصیش در لس آنجلس که اصلا استودیویی در کلاس این آلبوم نیست! این کار پترسن باعث شده آلبوم Hymn تبدیل به یک اثر بی ارزش برای لذت بردن از قطعات ارکسترال ضبط شده این آلبوم در استودیو ابی رود شود! من این آلبوم با هدفون و بروی DSD TEAC NT-505 هم شنیدم, وضعیت صدا با هدفون حتی بدتر از سیستم استریو بود. ضبط این آلبوم فاقد Timbre صدای که باید از یک اکثر کلاسیک بشنویم است, Soundstage افتضاح بده و فقط یک صدای استریو شنیده میشه, هیچ Coherency بین صدای ووکال و ارکستر وجود نداره و حسی شبیه به اجراها زنده دهه های 1960 به شنونده میده, با این تفاوت که اون کارها آنالوگ ضبط میشد اما این آلبوک یک ضبط دیجیتال بسیار ضعیف و بد است. صدای برایتمن به هیچ عنوان دینامیک و کیفیت آلبوم های مثل حرم نداره, صدا فوق العاده دیجیتال شده و خسته کننده شنیده میشه, به شکل اذیت کننده ای فرکانس های میانی Bloat می کنند که باعث فوروارد شدن صدای سولو طولانی این اثر میشن! همانطور که گفتم در ضبط و مسترینگ این آلبوم هیچ هماهنگی بین سازها و ووکال وجود نداره! صدای سولو ها حتی در بعضی از لحظات بیرون میزنه و صدای خواننده تحت تاثیر قرار میده, انگار که خواننده رفته تو چال ارکستر و ارکستر و سولوها روی استیج هستند!

در کل آلبوم Hymn سارا برایتمن از لحاظ اجرا و موسیقی یکی از بهترین کارهاش بحساب میاد, اگر به صدای برایتمن و موسیقی فرانک پترسن علاقه دارید این آلبوم بشنوید, اما در لذت موسیقی یروی سیستم های فای کاملا شنونده اودیوفایل نا امید می کند.

ارسال نظر

1.کاربران سایت باید هنگام ارسال دیدگاه از کلمات مناسب استفاده کنند. در صورت مشاهده‌ی کلمات رکیک و نامناسب، پیغام کاربر حذف شده و در صورت تکرار، نام کاربری و IP وی مسدود می‌شود.
2.لطفا در هنگام پاسخ دادن به سوالات از به کارگیری الفاظ و جملاتی تحقیرآمیز که باعث دلسردی کاربر سوال کننده شود خودداری کنید.


ورود اعضاء