Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

Timing

یکی از اصطلاحاتی که در تحلیل سیستم های صوتی بکار میره Timingجدیداً هم مد شده از عام زیاد میشنوم و میخونم مثلا فلان کابل تایمینگ خوب یا بدی داره! تایمینگ چیه که هرکی در تعریف صدا ازش می نویسه و یا در جم های اودیوفیلی ازش استفاده می کنند!

مرجع موسیقی نت گرد, مطلب ارزش زمانی نت مطالعه کنید, هر تایمینگی به نت گرد برمیگرده, هر چهار نت سیاه  یه نت گرده, هر دوتا سفید میشه یه گرد, هر هشت تا نت چنگ میشه یک نت گرد, ملاحظه می کنید نت گرد از چه درجه اهمیتی در موسیقی برخوردار است, حالا تایمینگ چیه؟ آهنگ ساز نت هارو Scale به Scale می نویسه (گام به گام)

در هر Scale تعدادی نت وجود دارد که ریتم تشکیل میدن, بین Scale ها اينتروال (فواصل) وجود داره وقتی در یک Scale چندتا نت زده شده و میخواد بره Scale بعدی گوش یک رهبر ارکستر اینتروال هارو متوجه میشه و میره Scale بعدی, اگر نتونه اینتروال هارو بشنوه از گروه عقب میمونه و موسیقی متوقف میشه! در بعضی از سالن ها ارکستر ضعیف برای تایمینگ درست از بلندگوهای مانیتور جلوی رهبر ارکستر استفاده می کنند! در Soundcheck های داخل استودیو نوازنده یا رهبر ارکستر میاد تا صدای ساز یا ارکستر بشنوه, گاهی به صدا ایراد میگیرن که صدا خوب نیست و تایمینگ نداره! صدابردار بلند میشه و میگه بیا جای من که Sweet spot هست بشین, و حالا صدا درست میشه و نوازنده میتونه اینتروال هارو بشنوه. گوش هر کسی که پای اینترنت تحلیل خونده یا چند جای رفته صدا شنیده نمیتونه اینتروال وقفه هارو متوجه بشه! باید موسیقی بدونه, نوازنده, آهنگ ساز یا رهبر ارکستر باشه, یا حداقل دوره سلفژ گذرونده باشه تا بتونه تایمینگ تشخیص بده.

بازی با کلمات و حفظ کردن یکسری اصطلاحات خارجی و بکار بردن آن ها کار پیچیده ای نیست, هرکی با ادبیات و سواد خودش میتونه از حفظیات های فای استفاده کنه و اگر شنوده یا خواننده هم سواد اندک موسیقی نداشته باشه و متوجه نشه فکر میکنه با چه پدیده ای روبرو شده! این بار در جمع های اودیوفیلی اگر ساز بود از کسی که داره نظر میده بخواین یه نت بالا یا پایین بزنه؟ یه نت زدن مثل این میمونه که از کسی که ادعای زبان دیگری داره بخواهید بگه سلام, نگید چه ربطی به تحلیل صدا داره! دوستانی که ساز میزنن یا از موسیقی سر رشته دارن متوجه حرف من میشن, فقط همین یه نت بزن, بگو سلام! اگر سلام موسیقی بلد نیستید, اشکالی نداره برید سلفژ یاد بگیرید تا وقتی ازتون میخوان تایمینگ تعریف کنید مجبور نشید بزنید تو خاکی! پیش یه دوست اودیوفیل بودم و ازش سوال کردم تعریف عام از SoundStage چیه؟ به من گفت تعریفی ندارن فقط استفاده می کنند! جدیداً هم Detail مد شده و میگن! فقط در جم های اودیوفیلی این کلمات تکرار میشه و همه سری به معنایی منم متوجه شدم تکان میدن! یکی نمیگه آقای تحلیل گر تایمینگ چیه که این سیستم داره یا نداره؟ باز تکرار می کنم برای تحلیل نوشتن از صدا نیازی نیست موسیقی دان یا آهنگساز باشید فقط سلام موسیقی بلد باشید.

 

پس تایمینگ شد اینتروال های بین هر Scale , به زبان ساده تر فواصل بین هر دسته از نت ها که ریتم تشکیل میدن مثل دادادادادادا یک Scale ........اینتروال........ دااااااااااااااااا یک Scale تایمینگ فواصل بین هر Scale که اگر هر کدام از اجزای سیستم نتونه تایمینگ رعایت کنه نت ها بین هر Scale در هم میرن و شنیده نمیشن, این Timing که با هر گوشی به راحتی قابل تشخیص نیست!

پی نوشت: در نت نویسی در زبان آلمانی به Scale (گام) fred در انگلیسی Ferret و در فارسی Scale یا گام گفته میشه, در متن بالا از Scale به جای fred یا ferret استفاده کردم.

ارسال نظر

1.کاربران سایت باید هنگام ارسال دیدگاه از کلمات مناسب استفاده کنند. در صورت مشاهده‌ی کلمات رکیک و نامناسب، پیغام کاربر حذف شده و در صورت تکرار، نام کاربری و IP وی مسدود می‌شود.
2.لطفا در هنگام پاسخ دادن به سوالات از به کارگیری الفاظ و جملاتی تحقیرآمیز که باعث دلسردی کاربر سوال کننده شود خودداری کنید.


ورود اعضاء