Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

تحلیل ها

چقدر پهنای باند نیاز است؟


تبلیغات: مجموعه آکوستیک عرضه کننده محصولات صدا و تصویر های فای و های اند در ایران...


یکی از سوالاتی که بسیار از من در ایمیل ها پرسیده می شود, این است که کابل HDMI برای انتقال تصاویر 4K باید چقدر سرعت انتقال داشته باشد؟ در ادامه براتون می نویسم برای انتقال تصاویر 4K همراه با صدای 11.1 کاناله به چه پهنای باندی نیاز دارید.

 روزولوشن 4K فریم ریت 30 هرتز با کرومای رنگ 4:4:4 و گستره رنگ SDR همراه با صدای 5.1 کانال فشرده به 10 گیگابیت پهنای باند نیاز داریم.

روزولوشن 4K فریم ریت 30 هرتز با کرومای رنگ 4:4:4 و گستره رنگ HDR همراه با صدای 5.1 کانال فشرده به 11 گیگابیت پهنای باند نیاز داریم.

روزولوشن 4K فریم ریت 60 هرتز با کرومای رنگ 4:2:2 و گستره رنگ SDR همراه با صدای 5.1 کانال فشرده به 12.8 گیگابیت پهنای باند نیاز داریم.

روزولوشن 4K فریم ریت 60 هرتز با کرومای رنگ 4:2:2 و گستره رنگ HDR همراه با صدای 7.1 کانال غیر فشرده به 15 گیگابیت پهنای باند نیاز داریم.

روزولوشن 4K فریم ریت 60 هرتز با کرومای رنگ 4:4:4 و گستره رنگ SDR همراه با صدای 11.1 کانال غیر فشرده به 18 گیگابیت پهنای باند نیاز داریم. ورژن کابل 2.0

روزولوشن 4K فریم ریت 60 هرتز با کرومای رنگ 4:4:4 و گستره رنگ HDR همراه با صدای 11.1 کانال غیر فشرده به 23 گیگابیت پهنای باند نیاز داریم. ورژن کابل 2.0

روزولوشن 8K فریم ریت 60 هرتز با کرومای رنگ 4:4:4 و گستره رنگ HDR همراه با صدای غیر فشرده 11.1 کانال فشرده به 48 گیگابیت پهنای باند نیاز داریم. ورژن کابل2.1

برای کاربران عادی که فیلم های 4K به صورت استریم و فایل های 4K REMUX تماشا می کنند کابل ورژن 1.4  با 15 گیگابیت پهنای باند کافی است. برای کاربران یکم حرفه ای تر که سیستم های سینمای خانگی با دیکودر صدای غیر فشرده دارند کابل های ورژن 1.4 با 18 گیگابیتپهنای باند کفایت می کند. و برای کاربران ویدئوفایل که سیستم های پیشرفته ی سینمای خانگی مجهز به دالبی ادموس و نمایشگرهای 4K HDR دارند و از سورس صدا و تصویر UHD بلوری استفاده می کنند به کابل ورژن 2.0 با 23 گیگابیت پهنای باند نیاز است.

شوروم کمپانی KEF


تبلیغات: مجموعه آکوستیک عرضه کننده محصولات صدا و تصویر های فای و های اند در ایران...


در ادامه مطلب موزه و شوروم کمپانی KEF در کارخانه انگلستان این کمپانی ببینید, که از اولین تا آخرین بلندگوهای تولیده شده توسط این برند را به نمایش گذاشته است.

مدیا پلیرهای Kaleidescape


تبلیغات: مجموعه آکوستیک عرضه کننده محصولات صدا و تصویر های فای و های اند در ایران...


مدیا پلیرهای Kaleidescape چند سالی هست که بین علاقمندان سیستم های سینمای خانگی طرفدار پیدا کرده است.

مدل Strato S تا 12 ترابایت هارد دیسک پشتیبانی می کند و همچنین امکان استریم ویدئوهای UHD HDR را نیز دارد. من چندتای نقد درست و حسابی از مدل Strato S خوندم, که همگی به مشکل Gradient رنگ در تصاویر 4K اشاره کرده بودند. هنوز خیلی زوده بشه روی استریم فیلم ها و این نوع مدیا پلیرها به عنوان سورس اصلی صدا و تصویر برای یک علامند واقعی به سیستم های سینمایی خانگی حساب کرد.

اما نکته ای که برای من جالب بود مدیا پلیرهای این برند تازه کار نبود, همگی ما خوب میدونیم اگر قرار به استرم ویدئوی باشه, UHD بلوری پلیرهای درست و حسابی مثل اوپو و پایونیر این کار بسیار بهتر و دقیق تر از هر مدیا پلیر گران قیمتی انجام میدن. برای من مدل های M500 و DV700 جالب بود, که به کاربر اجازه کپی کردن محتوای دیسک های دی وی دی و بلوری به صورت کامل همراه با منوهای اصلی فیلم و تمام محتویات دیسک را بروی هارد و سرور اختصاصی به شما میده. ابته که امکان کپی مستقیم فیلم را بدون منوها و اخطارهای ابتدایی نسخه های فیزیکی و... برای دسترسی سریع به فیلم را نیز دارد.

همگی ما ویدئوفایل ها فیلم های بروی بلوری داریم که صرفاَ به دلیل علاقه به فیلم, بازیگران یا کارگردان فیلم در آرشیو نگهداری می کنیم, خیلی از این فیلم ها هم کیفیت های آنچنانی و در موارد چندان خوبی برای تست و بخش سرگرمی های صدا و تصویر ما ندارن و صرفاً از روی علاقه آرشیو شدن, این دو مدل از مدیا پلیرهای Kaleidescape به نظر من برای کپی و نگهداری این دسته از فیلم ها بسیار مورد نیاز است. به هرحال بارگذاری و تعویض دیسک ها وقت گیر هستند و از طرفی هم عمر مفید هد اپتیک بلوری پلیرها محدود است, مدیا پلیرهای مثل M500 کار برای تماشا و در دسترس بودن فیلم های مورد علاقمون بسیار راحت خواهد کرد.

Midway


   تبلیغات: مجموعه آکوستیک عرضه کننده محصولات صدا و تصویر های فای و های اند در ایران...


فیلم "Midway" ساخته ی "رولاند امریش" داستان جنگی بزرگی بین آمریکا و ژاپن را پس از حمله ی ژاپنی ها به بندر "پرل هاربر" این بار در اقیانوس آرام و در جزایر میدوی روایت می کند, جنگی که سه روز طول کشید و در این نبرد بزرگ در حدود 3057 نفر از نظامیان ژاپنی و حدود 307 نفر از آمریکایی‌ها کشته شدند. فیلم در اوایل نوامبر امسال اکران جهانی خواهد شد.
 
نکته جالب فیلم برای من این که این فیلم " Greg P. Russell" صداگذاری کرده است. و همانطور هم که حتما اطلاع دارید فیلم "Pearl Harbor" نیز گرگ پی راسل صدا گذاری کرد, و بخاطرش نامزد جایزه اسکار شد. من فکر می کنم باید منتظر یکی دیگه از شاهکارهای صدا گذاری توسط گرگ پی راسل این بار در midway باشیم, و شاید یک نامزدی اسکار دیگر را برای گرگ پی راسل همراه داشته باشد.
 
باید منتظر شد تا فیلم بروی پرده IMAX یا DOLBY CINEMA  ببینیم...