Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

افسانه ی دی وی دی...

بی شک فرمت دی وی دی ویدئو در تاریخ نمایش خانگی جاودان خواهد ماند, دی وی دی پلیرها برای اولین با در سال 1996 در ژاپن و در دسامبر 1997 در آمریکای شمالی و سپس کل دنیا عرضه شد و برای اولین بار تجربه ی صدا و تصویر سینمایی را به خانه ها آورد. اولین فیلمی هم که بروی فرمت دی وی دی عرضه شد فیلم Twister (گردباد) بود. فرمت دی وی دی پرچم دار اولین ها در صنعت نمایش خانگی است, اولین فرمت نمایش خانگی با نسبت تصویر واید اسکرین 16:9 صدای AC3 دالبی دیجیتال 5.1 کانال و رزولوشن 720 × 576 که در زمان خودش و با توجه به نمایشگرهای آن زمان کیفیت بالایی بحساب می آمد. دی وی دی ویدئو ها شکل فیلم دیدن های کسالت آور نوار های VHS را تبدیل به هیجان تصاویر واید اسکرین  و صدای سینمایی 5.1 کانال کرد.

در آماری که هفدهم اکتبر 2020 همین چند روز پیش از پنجاه خرده فروش فیلم در آمریکا گرفته شده است فروش دی وی دی ویدئو ها 60.7 درصد فیلم های بلوری استاندارد 33.6 درصد و UHD بلوری ها تنها 5.8 درصد گزارش شده است! این آمار بالای فروش فیلم های دی وی دی در زمانی که نمایش خانگی دارد به سمت 8K و رزولوشن آینده سینماها به سمت 16K پیشرفت می کند بسیار عجیب و نشان از عمق نفوظ این فرمت در بین عام جامعه ی آمریکایی با توجه به داشتن بزرگترین شبکه های استریم فیلم و مجهزترین سالن های سینما در جهان است.

از سال 2006 به بعد فرمت دی وی دی برای ما علاقمندان به سینمایی خانگی جاشو به فرمت بلوری داد و چند سالی هم هست که داریم بروی دیسک های UHD بلوری فیلم میبینیم. اولین تجربه ی UHD بلوری ها برای من این دستگاه آشغال سامسونگ UBD-K8500 بود و ادامه پیدا کرد با تجربه ی دستگا ها مختلف تا به امروز, برای ما دی وی دی خاطره ی اولین هیجان صدای سینمایی در خانه است, فکر می کنم همگی شما همراهان سایت وقتی به آرشیو فیلم هاتون سری میزنید فیلم های دی وی دی قدیمی که در انتهایی قفسه های فیلم جا خوش کردن براتون خاطرات تست های هیجان انگیزی از صدای 5.1 کانال دابی دیجیتال و در برخی نسخه ها صدای dts و در آواخر عمر دی وی دی ها نسخه ی دی وی دی Extended فیلم ارباب حلقه ها با صدای dts-es 6.1 کانال را یادآور هستن, که هیچ وقت بروی بلوری و سیستم های وضوح بالای امروزی آن لذت و هیجان را تجربه نکردیم.

خوش باشید

ارسال نظر

1.کاربران سایت باید هنگام ارسال دیدگاه از کلمات مناسب استفاده کنند. در صورت مشاهده‌ی کلمات رکیک و نامناسب، پیغام کاربر حذف شده و در صورت تکرار، نام کاربری و IP وی مسدود می‌شود.
2.لطفا در هنگام پاسخ دادن به سوالات از به کارگیری الفاظ و جملاتی تحقیرآمیز که باعث دلسردی کاربر سوال کننده شود خودداری کنید.


ورود اعضاء